Menu Close

Naujienos

SMKA apdovanojimai – už meninę ir analitinę teksto kokybę bei kultūros puoselėjimą regionuose

Kasmet Scenos meno kritikų asociacija (SMKA) „Teksto raktu“ apdovanoja geriausių scenos meno kritikos darbų autorių ir „Meno raktu“ įdomiausią scenos menų kūrėją arba prodiuserį, ypač nusipelniusius scenos menų kūrimui ir sklaidai. Šiais metais „Teksto rakto“ laureatre išrinkta teatro kritikė ir dramaturgė Dovilė Zavedskaitė-Statkevičienė, „Meno raktu“ apdovanojama aktyviai Klaipėdoje ir jos krašte dirbanti „Šeiko šokio teatro“ bei tarptautinio menų festivalio „Plartforma“ prodiuserė Goda Giedraitytė.

Scenos meno kritikė ir dramaturgė Dovilė Zavedskaitė-Statkevičienė savo kaip kritikės žvilgsnį dažniausiai kreipia į dramos teatrą, tačiau neretai rašo ir apie šokį bei cirką. Kiekvieną kūrinį ši autorė mato jautriai ir savitai. Jos išpuoselėtu literatūriniu stiliumi parašyti tekstai neretai patys tampa nedideliais meno kūriniais, kuriuose išlieka ryški analitinė perspektyva. 2020 m. kritikė buvo ypač aktyvi, publikavo išskirtinio dėmesio sulaukusių tekstų „Menų faktūroje“, taip pat buvo vieno „Teatro žurnalo“ numerio kviestinė redaktorė.

Prodiuserė Goda Giedraitytė apdovanojama už atkaklią ir nuoseklią veiklą Vakarų Lietuvoje. Ji kartu su Agnija Šeiko „Šeiko šokio teatrą“ pavertė vienu ryškiausių šiuolaikinio šokio teatrų Lietuvoje, kuris taip pat nuolat gastroliuoja užsienyje ir bendradarbiauja su įvairių šalių kūrėjais. Nuo 2005-ųjų metų būdama tarptautinio menų festivalio „Plartforma“ prodiuserė, ji reikšmingai prisideda prie kultūros sklaidos ir šiuolaikinio meno populiarinimo Vakarų Lietuvoje. Pandemijos metu Goda Giedraitytė aktyviai dirba ne tik siekdama palaikyti „Šeiko šokio teatro“ veiklą, bet pagerinti situaciją nevyriausybiniams scenos menų kūrėjams.

Laureates išrinko vertinimo komisija, kurią sudarė SMKA narės, teatrologės Ramunė Balevičiūtė, Alma Braškytė, Goda Dapšytė (komisijos pirmininkė), Kristina Steiblytė ir Nomeda Šatkauskienė. „Teksto raktą“ Dovilei Statkevičienei ir „Meno raktą“ Godai Giedraitytei planuojama tradiciškai įteikti Naujų metų pradžioje.

Scenos meno kritikų asociacija įkurta 2017 metais. Nuo 2018 m. ji priimta į Tarptautinę teatro kritikų asociaciją – IATC.