Menu Close

Naujienos

SMKA skaičiuos, kiek Lietuvoje yra teatrų

Šią savaitę Scenos meno kritikų asociacija (SMKA) pradėjo scenos meno lauko statistinį tyrimą „Lietuvos teatras skaičiais“. Tyrime kviečiama dalyvauti visas profesionalius teatro, šokio, cirko pasirodymus rengiančias organizacijas ir tikimasi surinkti informaciją apie 2019 metų veiklą bei rodytus scenos meno kūrinius.

Viena pagrindinių SMKA užduočių yra stebėti visą scenos meno lauką. Šiuo metu yra susiklosčiusi nepateisinama situacija, kai skirtingos valstybės institucijos renka skirtingus duomenis apie skirtingus kultūros sektorius ir šalyje nėra vieningos sistemos. Tikimasi, kad nuo šių metų toks tyrimas bus atliekamas kasmet.

Projekto „Lietuvos teatras skaičiais“ ilgalaikis tikslas – sukurti naują scenos meno analizės bei reprezentavimo įrankį Lietuvoje ir visiems profesionalaus scenos meno lauko dalyviams pasiūlyti viešą, skaidrią ir vieningą statistikos sistemą, leidžiančią stebėti bei fiksuoti visų rinkos dalyvių veiklos rodiklius, nepriklausomai nuo jų steigėjų ar finansavimo šaltinių.

Išsami statistinė informacija renkama daugelyje užsienio šalių – ir ten, kur scenos menai finansuojami iš viešųjų lėšų, ir ten, kur dominuoja pelno siekiantys teatrai. Rengiantis šių metų tyrimui labiausiai remtasi Estijos patirtimi: analogišką tyrimą Estijos teatro agentūra vykdo nuo 2004 metų.

„Kaimyninėje šalyje teatro statistiką pradėta rinkti Estijos Respublikos kultūros ministerijos iniciatyva, – sako tyrimo Lietuvoje iniciatorė, teatro kritikė Monika Jašinskaitė. – Per daugiau nei 15 metų Estijoje tapo įprasta, kad viešąsias lėšas gaunančios teatro organizacijos už savo veiklą turi detaliai atsiskaityti, o šios ataskaitos turi būti prieinamos visiems“.

Ypač dabar, derantis su LR Vyriausybe ir kitomis valstybės institucijomis dėl COVID-19 pandemijos sukeltų nuostolių kompensavimo, yra labai svarbu tiksliai apskaičiuoti scenos meno organizacijų skaičių, jų veiklos apimtis ir pobūdį. Įvairios valstybės institucijos,  rengdamos pasiūlymus dėl priemonių, skirtų mažinti neigiamus karantino padarinius kūrėjams ir kultūros organizacijoms, nuolat prašo tikslių skaičių ir aktualios statistikos, tad dalyvaujantys statistiniame tyrime prisidės prie kultūros sektoriui rengiamų strategijų.

Šiame tyrimo etape, siekiant stebėti ir fiksuoti scenos meno prieinamumą ir įvairovę visoje Lietuvoje, daugiausia dėmesio skiriama informacijai apie rodomus spektaklius. Kitais metais tyrimą ketinama praplėsti duomenimis apie festivalius, edukacines ir rezidencijų programas bei kitas kultūros paslaugas.

„Tyrimo dalyviai turėtų užpildyti internetinę anketą, kurioje prašoma pateikti duomenis apie organizacijos veiklą ir rodomus spektaklius, – teigia M. Jašinskaitė. – Dalyvauti jau pakviesta virš 80 organizacijų – nacionalinių, valstybinių, savivaldybių teatrų, nepriklausomų trupių bei prodiusavimo organizacijų, scenos meno centrų, cirkų ir kitų.“

Kiekvienos organizacijos pateikta informacija prisidės kuriant vieningą Lietuvos scenos meno lauko informacinę sistemą bei turės ilgalaikę išliekamąją vertę viso lauko skaidrumui. Tyrimo rezultatai taip pat bus pristatomi įvairiems užsienio partneriams ir institucijoms.

SMKA statistinis tyrimas skirtas visoms organizacijoms, kurios veikia kaip juridiniai asmenys ir praėjusiais metais kūrė ir/arba viešai atliko profesionalaus scenos menų kūrinius. Jeigu organizacija norėtų dalyvauti tyrime, bet negavo kvietimo, prašome kreiptis el. paštu teatrasskaiciais@gmail.com.

Projektą „Lietuvos teatras skaičiais“ organizuoja ir vykdo Scenos meno kritikų asociacija, įsikūrusi 2017 metais ir jungianti įvairių kartų ir skonių, įvairiuose miestuose gyvenančius ir dirbančius scenos menų kritikus. Pernai, ruošiantis šių metų tyrimui, SMKA rinko informaciją apie profesionaliojo scenos meno įstaigos statusą turinčių organizacijų premjeras 2015-2018 metais. Asociacijos veiklą ir šį tyrimą finansuoja Lietuvos kultūros taryba iš programos „Meno kūrėjų organizacijų strateginių programų įgyvendinimas“.